Ana içeriğe atla

Festo Hidrolik-Pnömatik Mek.

Hidrolik - Pnömatik

 

Bu laboratuvarda MPS ® PA seviye, debi, basınç ve sıcaklık kontrollü  sistemler içeren kompakt İş İstasyonu bulunmaktadır.İş istasyonuna entegre edilmiş 4 kontrollü sistemin her biri ayrı ayrı çalıştırılabilir.Uygun bir kontrolcü kullanılarak seviye ve akış hızı kontrollü sistem bir kaskad kontrol sistemi olarakayarlanabilir.Sensölerin ve valf çalıştırıcılarının tasarımı hem sürekli (ör. P, I, PI, PID) hem de süreksiz (ör. İki nokta kontrolörler) kontrolörün kullanımına imkan tanır. Pompalar doğrudan tahrikle veya hız ayarı kullanarak kontrol edilebilir . Akış hızı ve basınç kontrollü sistemler ile kontrolöre ait değiştirilebilir değişkenler ayrıca orantılı bir yön valfi olarak da kullanılabilirler. Pnömatik süreç aktüatörü içeren iki yönlü küresel valfler, üst tank ve alt rezervuar arasına yerleştirilmiştir.İki yönlü küresel valfler seviye kontrollü sistemde bozucu değişkeni karşılayacak yükün simüle edilmesi için kullanılabilir.

 

 

Mevcut Malzemeler:

Mekanik Bileşenler: 2 rezervuar, basınç rezervuarı, takılabilir tüp sistemi, profil plakalar, taşıyan iskelet.
Sensörler:2 kapasitif sensör, 2 yüzer anahtar ultrason sensörü, akış sensörü, basınç sensörü ve sıcaklık sensörü PT100
Aktüatörler: pompa, oransal yön kontrol valfi, pnömatik proses aktüatörlü küresel vana, ısıtıcı
Elektrik bileşenleri: ölçme transdüseri içeren I/O bağlantı kartı, motor kontrolcüsü, I/O terminali, SysLink, 8I/8O,  analog terminal, SysLink, 15-pin.

 

 

 

-

 

 

Otomasyon

 

Kullanılan CNC makineleri bilgisayar kontrollü masaüstü freze makineleridir, endüstrideki standarları karşılayan bir tasarıma ve fonksiyona sahiptir. Endüstriyel Robot güçlü kontrolörleri (çoklu görev, yol kontrol) ile yükleme ve boşaltma amacıyla kullanılmaktadır. Frezeleme için basit bir CAD/CAM sistemi, frezeleme için 3D simülasyon ve CIRCOS otomasyon yazılımı içermektedir.

 

EMCO PC Mill 105 tam gelişmiş, bilgisayar kontrollü, 3 eksenli CNC freze tezgahıdır. Yapısı ve fonksiyonu endüstriyel standartlardadır. Modern üretim süreçlerindeki bütün gerekli fonksiyonlar açıklanarak hayata geçirilebilinir. İyi bir şekilde tasarlanmış makine konsepti, sadeliği ve kolay çalıştırılabilirliği sayesinde daha hızlı öğrenime imkan tanır. 5 eksenli RV-2AJ endüstriyel robotu otomatik kontrol, tampon ile konveyör hattı üzerinde durdurulmuş parçayı hattan alıp CNC makinasına yerleştirme ve işlenen parçaların hatta geri verilmesi görevlerini üstlenir. Hatta ilerleyen işlenmemiş silindirik parçalar sensör sinyalleri ile hatta durdurulur ve robot kol tarafından CNC makinasına aktarılırlar. CNC makinasında işlenen parçalar robot kol tarafından alınarak ayrı bir diğer konveyöre yerleştirilirler ve bu hat üzerinde iletim devam eder.

 

Malzemeler:

Mitsubishi endüstriyel robot RV-2AJ ve sürme ünitesi
EMCO konsept freze 105 ve keyboard, otomasyon araçları
15’’ monitör dahil Kişisel kontrol bilgisayarı (Pentium)
700 mm festo konveyör bandı 24 V DC motor yastıklamalarıyla